توضیحات کامل :

نقد خانه فاطمی


نقد خانه فاطمی

نام پروژه:       خانه فاطمی

تاریخ ساخت:    1320

پایان ساخت:    1325

صاحب قبلی:     این خانه در ابتدا برای دیلمیان بوده و اولین مدرسه در گرگان می‌باشد  كه پسرانه بوده است. بعد از آن حاج حبیب اله فاطمی آن را از وراث دیلمیان خرید. بعد از آن سه خانوار در آن زندگی می‌كردند.

ساكن فعلی: آقای دلیری

طرح اولیه ساختمان: پارك شهر فعالی (قصر) به دستور محمدعلی شاه قاجار بوسیله ایوانف طراحی و ساخته شد. این ساختمان كه معمار آن آقای جلالی بوده كه با استفاده از طرح پارك شهر، طرح اولیه این خانه را ریخته است.

معماران:  آقای شعبان جلالی، حاج حسین كاشی كه دو تن از معماران معروف گرگان بوده‌اند.

نماكار: سعید سقا استرآبادی گچ‌بری نمایش را انجام داده كه با آقای فاطمی هم نسبت فامیلی داشته است.

توضیحات بنا:  قسمت غربی این بنا نسبت به جاهای دیگر آن قدیمی‌تر است كه با شكایت همسایه‌ها، 6-5 سال قبل قسمت جنوبی خراب شد. چهار هم طول كشید تا كاه‌گل آن خشك شده و بعد روی آن گچ كشیده شد.

مشخصات فرش حیاط و خیابان منتهی به آن:

كوچه سنگ فرش بوده و خیابان اصلی هم سنگ‌فرس بوده است. در سال 1327، به دستور محمدرضا شاه و بوسیله شركت (كان‌كار) روسی آسفالت شد. فرش حیاط هم سنگ قلوه بوده كه در حال حاضر موزائیك می‌باشد.

انبارها

1.  هویج‌خانه برای نگهداری برنج و روغن در قسمت جنوبی.

2.  به جای یخچال، مواد غذایی را در سرداب نگهداری می‌كردند.

3. در حیاط هم طاق‌هایی وجود داشت كه در زیر آن برنج نگهداری می‌شد و روی آن پلاس می‌كشیدند كه از پشم گوسفند یا بز كه عادتاً به رنگ مشكی بوده و از نفوذ رطوبت و خراب شدن برنج جلوگیری می‌كرده است.

4.  سركه‌ها در خمره‌های سفالی بزرگی نگهداری می‌شد.

5. جهت طبخ برنج از یك هفته قبل، مقدار برنج مصرفی هفتگی خود را خیس كرده و آن را در خمره‌های بزرگ سفالی كه به آنها دالاك می‌گویند، نگهداری می‌كردند. برای پیش‌بینی مهمان هم 2 یا 3 پیمانه به مصرف هفتگی خود اضافه می‌كردند.

جزئیات ساخت بنا:

الف) نماها:    كنده‌كاری‌ها، تماماً با دست انجام می‌شده و برای طراحی روی نما كاغذ را سوراخ كرده و طرح آن را روی آن درآورده و روی دیوار قرار داد و ذغال را روی آن می‌پاشیدند. بعد از برداشتن كاغذ شروع به تراش زدن بر روی نما می‌كردند.

ب) چوب‌ها:  تمامی چوب‌ها ازدار، ملیچ و مازو كه نمی‌پوسیدند، اجرا شده است.

1. حلقه‌های روی سقف برای ننو بچه طراحی شده است.

2. چوب‌بری‌های سقف هم بوسیله دست بریده شده و كار شده است.

ج) پی‌ها:ارتفاع پی‌ها، 5/2 متر است.

د) گربه‌روها:   گربه‌روها كه وظیفه رساندن هوا به منظور خنك نگهداشتن فنداسیون را داشته‌اند.

سیستم گرمایش و طبخ: