توضیحات کامل :

پاورپوینت تزئینات وابسته به معماری

پاورپوینت تزئینات وابسته به معماری 30 اسلاید  (ویژه رشته های مهندسی معماری) می باشد. در ادامه بخشی از متن این پاورپوینت و فهرست آن را برای شما قرار داده ایم و در انتها نیز تصویری از پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید جزییات آن را مشاهده نمایید و در صورت تمایل به داشتن این پاورپوینت ، اقدام به خرید آن نمایید.

.

مقدمه:

خشت و آجر در معماری ایران نه بعنوان ذره ای در مقابل کلان معماری نمود دارد، بلكه چون واحدی است كه در معماری می نشیند، كاملتر بگوییم همچون نت است در ساختمان یك موسیقی سمفونیك، یا همچون كلمه است در شعر، غرض مقایسه شعرو موسیقی با معماری نیست بلكه هدف، نمایاندن اهمیت یك عنصر است در معماری.بناهای عهد سلجوقی نیز روشنگر این موضوع است كه برآورد كلیه مسائل سازه ای، از قبیل نیروهای كششی، فشاری و حتی برشی با چنان دقتی انجام گرفته كه انتقال نیرو در آجرها توانسته موجب ایستایی بنا كه نزدیك به ده قرن از ساخت آن می گذرد گردد.
در حالتی كه صرفاً جنبه تزئینی دارد بار اضافی است كه به سازه اصلی ساختمان متصل میشود مانند مقرنسهای معلق، در حالت دیگر عامل انتقال دهنده نیروهای کششی و فشاری است با حفظ جنبه های تزئینی آن كه شامل گنبدها- انواع پوششها- دیوارها-ستونها و طاق نماها     می شود. مقرنسها كه غالباً بخشی از گوشواره ها می باشد در دوره سلجوقی و قبل از آن آجری بودند ولی در دوره های متأخر تركیبشان با گچ و كاشیكاری لعاب دار رنگ تازه ای به سیر تحول و تكامل آن داد كه نمونه های كامل آنرا در دوره صفویه مشاهده می كنیم. هنر آجرتراشی و تزیینی بنا با آجرهای تراشیده، از قرن پنجم در ایران معمول بوده ‌است. در كناراین تزیینات بسیار زیبای آجری،كتیبه‌هاوخطوط تزئینی با استفاده ‌از آجرتراشیده،یكی از ویژگی‌های معماری سلجوقیان است. چون در بكار گیری این نوع تزیینات گاه از طاقنما و نغول نیز استفاده می شود، لازم است كه شرح مختصری به این مكتوب افزوده شود.

.

فهرست:

عنوان
مقدمه
 نغول
کاشیکاری
کاشی تکرنگ
گنبد کبود مراغه
کاشی زرین فام
کاشی معرق
کاشی هفت رنگ
مسجد سپهسالار
کاشی با تلفیق آجر
گچبری
مسجد جامع ورامین

.

عنوان: تزئینات وابسته به معماری

فرمت: پاورپوینت

تعداد صفحات: ۳0 اسلاید

ارائه شده در: فروشگاه های سازه برتر

.

تصویر پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت:

تزئینات وابسته به معماری, پاورپوینت تزئینات وابسته به معماری, دانلود پاورپوینت تزئینات وابسته به معماری,